flag france

French flag england English

IAAF CONTINENTAL CUP : The selection of Africa constituted

logo-austrava

The African Athletics Confederation (CAA) has formed a team of 77 athletes to represent Africa at the Continental Cup to be held in Ostrava in the Czech Republic from 8 to 9 September. The selection was based on the results of the Asaba African Championship (with 2 representatives from different countries in each event).

MEN

100m: Akani Simbine RSA, Arthur Cisse CIV

200m: Ncincilili Titi RSA, Divine Oduduru NGR

400m: Baboloki Thebe Bot, Thapelo Phora RSA

800m: Nijel Amos BOT, Emmanuel Korir KEN

1500m: Elijah Manangoi KEN, Ronald Musagala UGA (reserve: Ayanleh Suleiman DJI)

3000m: Edward Zakayo KEN, Getaneh Molla ETH

3000m steeple: Conseslus Kipruto KEN, Soufiane El Bakkali MAR

110mH: Antonio Alkana RSA, Abejoye Oyeniyi NGR

400mH: Abdelmalik ALG Lahoulou, Cornel Fredericks RSA

H/J: Mathew Sawe KEN, Chris Moleya RSA

P/V: Mohamed Amine Romdhana TUN, Johannes Johannes van Wyk RSA

L/J: Ruswahl Samaai RSA, Yahya Berrabah MAR

T/J: Hugh Fabrice Zango BUR, Godfrey Khotso Mokoena RSA

S/P: Chukwuebuka Enekwechi NGR, Mohamed Hamza EGY

D/T: Victor Hogan RSA, Elbachir Mbarki MAR

H/T: Mostafa Elgamal EGY, Tshepang Makhethe RSA

J/T: Julius Yego KEN, Phil-Mar Janse Rensburg RSA

4x100m: Akani Simbine, Ncincilili Titi, Simon Magakwe, Henricho Bruintjies, Emile Erasmus RSA, Arthur Cisse CIV

(Reserve: Larbi Bourrada)

MIXED

Mixed 4x400m: Baboloki Thebe BOT, Thapelo Phora RSA, Nijel Amos BOT, Caster Semenya RSA, Christine Botlogetswe BOT, Glory Nathaniel NGR (Reserves: Yinka Ajayi, Chidi Okezie NGR)

------------

WOMEN

100m: Marie-Josée Ta Lou CIV, Janet Amponsah GHA

200m: Marie-Josée Ta Lou, CIV, Germaine Abessolo Bivina CMR

400m: Caster Semenya RSA, Christine Botlogetswe BOT

800m: Caster Semenya RSA, Francine Niyonsaba BDI

1500m: Winnie Chebet KEN, Rabbi Arafi MAR (reserve: Besu Sado)

3000m: Hellen Obiri KEN, Senbere Teferi ETH

3000m steeplechase: Beatrice Chepkoech KEN, Weynshet Ansa

100mH: Tobi Amusan NGR, Rikenette Steenkamp RSA

400mH: Nathaniel NGR Glory, Lamiae Lhabze MAR

H/J: Erika Seyama SWZ, Hoda Hagras EGY

P/V: Dorra Mahfoudhi TUN, Dina Eltabaa EGY

L/J: Ese Mist NGR, Martha Koala BUR

T/J: Grace Anigbata NGR, Zinzi Chanbangu RSA

S/P: Ischke Senekal RSA, Jessica Inchude GBS

D/T: Chioma Onyekwere NGR, Ischke Senekal RSA

H/T: Soukaina Zakkour MAR, Ogunrinde Temilola NGR

J/T: Kelechi Nwanaga NGR, Jo-Ane Dyk RSA

4x100m: Blessing Okagbare, Tobi Amusan, Joy Udo-Gabriel, Rosemary Chukwuma NGR, Marie-Josee Ta Lou CIV, Janet Amponsah GHA (Reserve: Mercy Ntia Obong NGR)